Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bu siğillerin neden oluştuğuna bakıldığında HPV virüsü ile karşılaşılmaktadır. HPV’nin en çok siğile sebep olan tipleri 6 ve 11’dir. Yetişkin insanların çoğunda bu durum ile karşılaşılmaktadır. Pek çok kişi bu durumda endişelenmektedir ancak bu siğillerin giderilmesi için uygulanmakta olan farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Burada en önemli olan nokta durumun erken dönemde fark edilmesi ve tedaviye başlanmasıdır. Aynı zamanda aşı yaptırmanın da ihmal edilmemesidir. Böylelikle bu virüsün ilerleme göstermesi büyük oranda önlenmektedir.

Genital Siğil Neden Olur?

HPV virüsünün büyük bir oranda cinsel yollar ile bulaşmakta olduğu bilinmektedir. Ancak nadiren ortak havlu kullanımı, ortak iç çamaşırı kullanımı, kirli tuvalet kullanımı gibi durumlardan da bulaşmakta olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da kişinin daha dikkatli hareket etmesi ve tek eşli bir cinsel hayata devam etmesi önerilmektedir. Tek eşli cinsel hayata devam edilmesi HPV virüsünden büyük oranda korunmaya olanak sağlamaktadır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir? Toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pütürlü bir yapıdadır. Birden fazla olduğu durumlarda birleşmekte ve karnabahar görünümüne benzeyebilmektedir. Başlangıçta deri renginde ya da kahverengi renkte olabilmektedir. Genellikle siğillerin şikayete neden olmadığı gözlemlenmektedir. Fakat bazı kaşıntı yapabilmekte veya cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilmektedir.

  • Genital siğiller, tek grup halinde, ciltten yüksek, yassı ve karnabahar biçimli olabilmektedir.
  • Deri kabarık, üzeri pürtüklü, açık renk veya kahverengi olabilmektedir.
  • Genellikle ağrı ve acı hissi oluşturmamaktadır. Kaşıntı olabilmekte veya cinsel ilişki esnasında kanama oluşturabilmektedir.
  • Siğil, HPV virüsü bulaştıktan aylar veya yıllar sonrasında çıkabilmektedir.

Genital Siğil Yapan Virüs Tipi Nasıl Teşhis Edilir?

Genital Siğil Yapan Virüs Tipi Nasıl Teşhis Edilir? Farklı teşhis yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi pap smear testi olarak bilinmektedir. Testin anormal çıkması durumunda virüsün kansere yatkın olup olmadığı araştırılmaktadır. Bunun içinde HPV DNA testi yapılmaktadır. Kolposkopi, vulva ve vajina girişinin büyüteç ile incelenmesidir. Servikal biyopsi ise rahim ağzından doku alınarak kansere neden olabilecek hücre değişimleri araştırılmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi için son dönemlerde sıkça tercih edilmekte olan yöntemlerden bir tanesinin de fraksiyonel lazer tedavisi olduğu bilinmektedir. Bu lazer tedavisi oldukça sık tercih edilmekte olan yöntemlerden biri haline gelmiştir çünkü siğilin tedavisinin oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmeden işlem gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir ve hasta hayatına aynı gün devam edebilmektedir. Bunun yanı sıra  fraksiyonel lazer ile gerçekleştirilmekte olan genital siğil tedavisi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Oldukça avantajlı bir yöntem olduğu söylenebilmektedir. Bundan dolayı da oldukça ön planda yer almakta olduğu gözlemlenmektedir. Kısacası hem ağrısı hem acısı hem de kısa süre içerisinde gerçekleştirilmekte olan fraksiyonel lazer tedavisi ile birlikte genital siğiller giderilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-agzi-kanseri
Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, serviks olarak bilinmekte olan rahim ağzında gelişen bir kanserdi…

Devamını Oku
jinekolojik-hastaliklarin-cesitleri
Jinekolojik Hastalıkların Çeşitleri

Jinekolojik hastalıkların çeşitleri arasında pek çok farklı durum yer almaktadır. Kad…

Devamını Oku