Genital Estetik Nedir?

Son yıllarda pek çok kadın tarafından oldukça sık merak edilmekte olan ve başvurulan işlemlerden birinin de genital estetik olduğu söylenebilmektedir. Bunun nedeni ise zaman içerisinde meydana gelen dış ve iç genital organların deformasyonudur. Doğum, yaşlanma gibi nedenlerden dolayı vajina eski görünümünü kaybetmekte ve bu durum pek çok kadının kendini kötü hissetmesine sebebiyet verebilmektedir. Böyle bir durumda ise genital estetik işlemleri ön plana çıkmaktadır. Pek çok farklı genital estetik işlemi ve farklı yöntemleri bulunduğu bilinmektedir. Bunlar arasında ameliyat ile gerçekleştirilen işlemler ve ameliyatsız gerçekleştirilen işlemler bulunmakta olduğu bilinmektedir.

Ameliyat ile gerçekleştirilen yöntemlerde hastanın genital bölgesinde cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Eğer hasta için uygun görülürse ameliyat ile gerçekleştirilen yöntemlere başvurulmaktadır. Ancak ameliyat ile gerçekleştirilen yöntemler ameliyatsız yöntemlere oranla daha uzun bir süreç gerekmektedir. Çünkü bölgede bulunmakta olan kesilerin iyileşme süreci bulunmaktadır.

Özellikle de son yıllarda tercih edilen işlemlerden biri de fraksiyonel lazer ile uygulanan genital estetik yöntemleridir. Gerçekleştirilen işlemin sonrasında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmekte olduğu bilinmektedir. Son yıllarda oldukça sık kullanılmakta olan fraksiyonel lazer yöntemi oldukça avantajlı bir yöntemdir. Fraksiyonel lazer için kullanılmakta olan cihazın da insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olduğu gözlemlenmemektedir. Bu işlem sayesinde ameliyat gerçekleştirilmeden genital bölge daha estetik bir hale getirilmektedir. Kesi olmadığı için kişinin daha kısa bir süre içerisinde iyileşmesine olanak sağlanabilmektedir.

Fraksiyonel Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi

Fraksiyonel lazer ile idrar kaçırma tedavisi de gerçekleştirilebilir. Bu tedavi şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Öncelikle vajinaya lokal anestezi amacıyla krem sürülür, yarım saat bekletilir.
 • Sonrasında krem temizlendikten sonra vajinal aplikatör vajinaya yerleştirilir lazer ile vajina duvarlarına yapılan atışlarla vajel mukozasında yaratılan küçük hasarlar kolajen üretimini tetikleyerek vajinal gençleşme, dolayısıyla vajinal kaslarda sıkılaşma böylece üretra dediğimiz idrar yaptığımız bölgenin etrafındaki kaslarda da sıkılaşma sağlar.
 • Bu durum kasların sıkılaşmasıyla idrar kaçırmayı önlemeyi ve dolayısıyla vajinal sıkılaştırmayı da sağlamış olur.
 • İşlem 15 dakika ağrısız acısız şekilde sürer.
 • Sonrasında bir hafta ilişki yasağı dışında sosyal yaşantıda bir kısıtlamaya sebep olmaz.

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Pek çok farklı genital estetik çeşidi bulunmaktadır. Hasta için uygun olan işlemler tercih edilir ve en doğru şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemler ameliyat ile veya ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerde ise fraksiyonel lazer işleminin oldukça sık kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Sıkça tercih edilmekte olan genital estetik çeşitleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Labioplasti, vajinanın iç dudaklarının küçültülmesi ve estetik açıdan düzeltilmesi işlemidir. Bölgenin daha simetrik bir hale gelmesi hedeflenmektedir.
 • Vajina daraltma işlemi sayesinde doğum ve yaşlanma gibi nedenlerden dolayı genişlemiş olan vajina eski haline döndürülmekte ve daha estetik bir hale getirilmektedir. Vajina daraltma işlemi ortalama 15 dakika içerisinde bitirilmektedir.
 • Hüdoplasti, klitorisin çevresinde bulunan, sarkık ve kırışık bir görünüm oluşturmakta olan klitoris şapkasının küçültülmesi ve yeniden düzenlenmesi amacı ile yapılmakta olan bir işlemdir.
 • İdrar kaçırma sorunu oldukça ciddi bir durumdur ve pek çok kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Ancak bu durum artık lazer tedavisi ile birlikte giderilebilmektedir.
 • Vajinal kuruluk, kadınların ilişkide ağrı ve acı hissetmesine neden olan bir durumdur. Kadının cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Dış genital bölgede bazı nedenlerden dolayı cerrahi yara izleri bulunabilmektedir. Bu yara izleri fraksiyonel lazer ile giderilerek daha estetik bir görünüm elde edilmesine olanak sağlanmaktadır.
 • HPV nedeni ile oluşum göstermekte olan genital siğiller pek çok kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Bundan dolayı da bu siğillerin giderilmesine yönelik işlemler gerçekleştirilmektedir.
 • Vajinal aşırı ıslanma kadınların ilişki sırasında zevk almasına engel olan bir durumdur. Partnerin de boşalmasını geciktirebilir mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu yöntemler ve bunların dışında yer almakta olan yöntemler hastanın durumuna bağlı olarak en uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ameliyatsiz-genital-estetik
Ameliyatsız Genital Estetik

Kadınların büyük bir kısmında zaman içerisinde yaşlanma ve doğum gibi nedenlerden dol…

Devamını Oku