Vajinismus Nedir?

Vajinismus dünya üzerinde kadınlarda oldukça sık rastlanılmakta olan bir durumdur. Bir cinsel işlev bozukluğu şeklinde tanımlanabilmektedir. Tedavi edilebilmekte olan bir durumdur. Pek çok kadın bu durumun yalnızca kendinde olduğunu düşünebilmektedir. Aynı zamanda bu konu hakkında konuşmaktan çekinmektedir. Bu durum ise tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca tedavinin ertelenmesi ilerleyen dönemde daha ciddi sorunların ortaya çıkabilmesine de yol açmaktadır.

Vajinismus Nedir? Vajina, vücudun pek çok farklı alanında olduğu gibi kaslı bir yapıya sahiptir. Kadınlar için bu kaslar oldukça önemlidir çünkü idrar yapma, doğum yapma gibi durumlarda oldukça etkili olmaktadır. Yine bu kaslar cinsel ilişki esnasında genişlemektedir. Böylelikle birlikteliğin gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Ancak bazı kadınlarda psikolojik ve fizyolojik bazı nedenler bu durumun gerçekleşememesine neden olmaktadır ve bu durumlara da Vajinismus ismi verilmektedir.

Bu durum ise partnerler arasında dönem dönem tartışma yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kadının hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine yol açmaktadır ve mutlaka tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Bu durum kişiden kişiye değişim göstermektedir. En ön planda yer almakta olan özelliğinin vajinal kaslarda istemsiz bir şekilde kasılma yaşanması olduğu söylenebilmektedir. Böyle bir durumu yaşamakta olan kadınlar, vajina kaslarını yönetememekte ve kasılmaları durduramamaktadır.

Bununla birlikte bu durumu yaşamakta olan kadınların fitil ve tampon kullanımından da korktuğu söylenebilmektedir. Yaşanan kasılmalar nedeni ile ağrı, yanma veya acı hissi de ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus Neden Olur? Böyle bir durumun yaşanmasına sebebiyet verebilecek pek çok farklı neden bulunmaktadır. Bunlar ise genel anlamda şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Stres ve kaygı
  • Partnerden çekinme
  • Aşırı heyecan
  • Kaygı bozukluğu
  • Jinekolojik muayene vb. bir durumdan kaynaklanmakta olan travma
  • Cinsel performanstan endişe etme
  • İlk gece ve kızlı zarı hakkında yanlış bilinenler
  • Kadının ilk ilişkisinde zorlanması
  • Anne ve babanın cinsel birlikteliklerine tanık olma

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Öncelikle hastanın yaşamakta olduğu durumun detaylarına bağlı olarak nasıl bir tedavi uygulanacağı değişim göstermektedir. Her hastanın durumu detaylı olarak incelenmekte ve muayene yapılmaktadır. Ardından hastaya uygun bir tedavi tercih edilerek tedavi planlaması gerçekleştirilmektedir. Bazı hastalarda psikolojik nedenlerden kaynaklanabilmekte olan bu durum fizyolojik nedenlerden dolayı da oluşum gösterebilmektedir. Eğer psikolojik bir nedenden dolayı kaynaklanmakta ise buna uygun bir terapi gerçekleştirilmektedir.

Botoks günümüzde kullanılan bir yöntemdir ama öncellikli tedavi seçeneklerinden değildir. Bu yöntem hastaya genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte aşırı sert ve kalın kızlık zarı olan hastalarda tedaviyi desteklemek için genel anestezi altında himenotomi dediğimiz kızlık zarı açma işlemi gereken durumlarda yapılabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında neden kaynaklandığına bağlı olarak farklı yöntemlere başvurulabilmektedir. Bu nedenler bu noktada her kadının sabır göstermesi ve süreci bırakmaması gerekmektedir. Böylelikle iyileşme sağlanarak cinsel hayatın daha kaliteli bir hale gelmesine neden olunmaktadır.