Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik takibi, anne adayının hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren başlamaktadır. Anne adayının gebeliğini öğrendiğinde gebelik ilk haftalarda olmakta ve bu zaman diliminden sonra bebeğin gelişimi takip altına alınmaktadır. Her gebe için düzenli olarak takip gerçekleştirilmesi ve bu muayenelerde detaylı olarak inceleme yapılması gerekmektedir. Muayene esnasında hem bebek hem de anne incelenerek ilerleyişte bir sıkıntının, sorunun var olup olmadığı öğrenilmektedir. Böylelikle herhangi bir sorun meydana geldiğinde gebelik takibi sayesinde bu durum erkenden fark edilebilmektedir. Böylelikle de erken dönemde tedavi uygulanarak iyileşme oranı artırılmaktadır.

Gebelik takibinin gebenin durumuna uygun olarak belirli zaman dilimlerinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğin belirli zamanlarda gerçekleşmesi gereken büyüme seviyesi bu şekilde takip edilmektedir. Muayeneler esnasında belli başlı testler yapılabilmekte ve durum ultrasın ile kontrol edilebilmektedir.

Gebelik Takibi 4 Boyutlu Ultrason

Gebelik takibi süreci boyunca anne adayı ve bebek her açıdan detaylı olarak kontrol altına alınmaktadır. Gebelik sürecinde herhangi bir sıkıntının var olup olmadığına bakılmaktadır. Bu süreçte sıkça ultrason cihazına başvurulmakta ve böylelikle bebeğin hem cinsiyeti hem de sağlık durumu detaylı olarak öğrenilebilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni ortaya çıkan ürünler sayesinde artık daha detaylı görüntülemeler yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesinin de 4D ultrason olduğu bilinmektedir. 4D ultrason bebeğin en uzunluk ve derinlik boyutları ile eş zamanlı olarak görüntüleme sağlanmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda bu son teknoloji ultrason cihazı sayesinde bebeğin el, kol, baş hareketleri görüntülenebilmektedir. Bebeklerin daha net bir şekilde görülmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle bu ultrason cihazı ebeveynleri oldukça heyecanlandırmaktadır. Aynı zamanda 4D ultrason cihazı üç boyutlu ve hareketli görüntü sağlamaktadır. Bebeğin gelişimi ile ilgili çok detaylı bilgi elde edilmesine neden olmaktadır.

Bunların yanı sıra 4D ultrason cihazı sayesinde riskli gebeliklerin de çok daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlanmaktadır. Bebekler çok daha detaylı bir şekilde incelenerek ilerleme kaydedilmekte ve daha detaylı, hareketli görüntü görülmekte olduğundan dolayı yapılacak olan işlemler daha hızlı bir şekilde belirlenmektedir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Hafta hafta gebelik takibi yapılmasının nedeni bir bebeğin her an gelişim halinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bebek gebelik süreci boyunca haftalık olarak değişimler yaşayabilmektedir. Bu değişimlerin doğru bir şekilde mi yoksa sorunlu bir şekilde mi oluştuğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da anne adayı düzenli aralıklar ile muayene edilmektedir. Yaklaşık olarak 38 ile 42 hafta boyunca devam etmekte olan gebelik döneminde her dönem farklı bir anlam taşımakta ve belirli durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebelik takibi ile birlikte anne adayı detaylı olarak bilgilendirilmektedir.

Aynı zamanda anne adayının herhangi bir hastalığı mevcut ise bu hastalığın sorun oluşturmaması için kontrol edilmektedir. Gebelik takibi esnasında yapılmakta olan detaylı testler ve görüntülemeler ile sonuca ulaşılmaktadır.

Gebelik takibi, gebeliğin son haftalarında daha sık bir şekilde gerçekleştirilmekte ve bebeğin doğum zamanı hakkında belirlemeler yapılmaktadır. Buna uygun olarak bir hazırlık yapılması da gerekmektedir. Böylelikle planlı bir şekilde işlemler daha dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bunların yanı sıra gebelik süreci boyunca tek bir bebeğe hamile olan anne adayı için yapılan muayene sayısı, ikiz veya üçüz bebekler için gerçekleştirilen gebelik takibi muayenesine göre daha az bir sayıda gerçekleştirilmektedir. Çoğul gebeliklerde gözlem daha sık bir şekilde ve her bebeğe dikkat edilerek yapılmaktadır. Bundan dolayı da muayenelerin sayısı daha fazladır.

Gebelik süreci boyunca anne adayının kendisine çok dikkat etmesi ve muayenelerini aksatmaması gerekmektedir. Çünkü bu muayeneler çocuğun gelişiminde herhangi bir problemin var olup olmadığı belirlemektedir. Bunun yanı sıra anne adayının beslenmesine ve yaşam tarzına da özen göstermesi ve her attığı adımda bebeğinin de sağlığını düşünmesi önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dogal-dogum
Doğal Doğum

Doğum çeşitleri arasında pek çok farklı yöntem yer almaktadır. Bunlar arasında doğal …

Devamını Oku